Toit

Mõnusalt pehme meekook

Karupoeg Puhhile see meekook meeldiks! Mõnusalt pehme ja kreemine kook limpsukese meega. Valmistamine vajab veidi nikerdamist, aga see on seda väärt!

Meekook on vana hea klassika, seega siin retseptis miskit revolutsiooniliselt uut ei ole. 🙂 Väga head meekoogi retseptid leiad ka Nami-Nami retseptilehelt ja Emmede Klubi blogist. Siinne retsept on nendest kahest inspireeritud ja väike minulik vunk on juurde lisatud. Jahuna kasutasin spelta täistera, suhkru asemel kookospalmisuhkrut ning piimatooted said minu enda talumatuse tõttu asendatud laktoosivabadega. Kui sinul talumatust ei ole, kasuta tavalisi. Kogused said ka veidi muditud siia ja sinna poole.

Mesi on tervislik ja hea, eriti näiteks külmetuse puhul ja paljuski arvame, et mesi on oluliselt parem kui suhkur. Et noh, ma suhkrut ei söö, aga asendan selle meega. Kontrollime korraks fakti ja vaatame, kas see tegelikult ka nii on? Kui eesmärgiks on lihtsalt saada magusainest ka rohkem kasulikku ja mikrotoitaineid, siis jah – mesi kindlasti on parem kui suhkur. Mesi on väga hea antioksüdantide allikas, mis võitlevad vabade radikaalide vastu kehas. Kes need radikaalid on, sa küsid? Need on need tegelased, kes panustavad meie vananemise protsessi ning samuti paljude krooniliste haiguste ja ka vähi tekkesse. Seega mett süües on sul kindlasti suurem tõenäosus püsida terve. Lisaks on tal antibakteriaalsed ja seentevastased omadused, aitab kaasa seedimise normaalsele talitusele ning nagu me kõik teame, leevendab eriti hästi kibedat kurku. Samas aga leidub mees botuliini, mistõttu mett ei tohiks anda alla 3.aastastele lastele.
Kui aga eesmärgiks on vähendada nii-öelda “suhkrulaksu” efekti ja laste pööraseks tõmbumist, siis vaatame korraks mee glükeemilist indeksit. Glükoosil on see 100 (maksimaalne indeks), tavalisel valgel suhkrul on indeks umbes 65 (erinevate andmete järgi +/- 5). Mee glükeemiline indeks on Sydney ülikooli andmetel 58 ja glükeemiline koormus 12.  Erinevatel andmetel liigitatakse mee GI veel 61 +/- 3 kanti (Harvard Health Publishing). Ehk siis oluliselt madalam ta suhkrust ei ole ja seetõttu kuigi palju suhkrulaksu tegelikult ei vähenda.

Samas võib ikkagi öelda, et mesi suhkrust on kindlasti tervislikum ja parem alternatiiv, aga kui eesmärgiks on suhkrulaksu vähendamine (näiteks lastel), siis kasuta pigem kookospalmisuhkrut (GI 35), agaavisiirupit (GI 15) või steviat (GI 1).

Retsept:
Koguselt paras kook, et kõht Puhhi moodi punni süüa!

200 g võid (laktoosivaba)
100g kookospalmisuhkrut
4 sl mett (kuhjaga)
4 muna
430-450 g spelta täisterajahu
1 tl soodat

Kreemiks:
1,5 kg hapukoort (laktoosivaba)
4 sl mett (kuhjaga)
50 g kookospalmisuhkrut
100 g india pähkleid

Valmistamine: 

Sulata potis või ja vispelda sisse mesi ning kookospalmisuhkur. Lisa munad, samal ajal kiirelt segades. Sega sooda jahu sisse ning järk-järgult lisa jahu tainale, samal ajal pidevalt sega. Lõpus kummuta tainas potist välja ning sõtku laual peotäie jahuga veel läbi. Jaga viieks võrdseks osaks ja rulli tainalehed ühesuurusteks. Aseta ahjuplaadile ja küpseta 180 kraadi juures 7 minutit (soovitavalt pöördõhuga). Võta ahjust välja, lõika servad sirgeks ja jahuta. 

Kreemiks sega kokku hapukoor meega ja kookospalmisuhkruga. Purusta india pähklid saumikseris. Nüüd tõsta kook kokku: aseta serveerimisalusele üks tainaplaat, selle peale hapukoorekreem, siis jälle plaat ja kreem. Korda sama kuni kõik plaadid on kasutatud. Kõige peale pane veel kreemi ja tainaservadest pudistatud puru. Peale lisa india pähklite puru ja jäta külmikusse seisma vähemalt 12 tunniks.