Toit

Lõhesupp

See on mu lemmik kalasupp! Tõeliselt toitev ja maitserikas retsept on minu toitude seas parima supi tiitlit hoidnud juba väga-väga mitu aastat.

Kiire ja tervislik kalasupp on lihtne retsept, mille juurde ikka ja jälle tagasi tulla. Suppidel kipub üldiselt olema see viga, et nende tegemine võtab hirmus kaua aega. Olgem ausad – on vähe neid, kes peale väsitavat tööpäeva jaksavad veel tund või rohkem aega võtva retseptiga jännata. Selle supi kindel eelis on fakt, et keetmiseks kulub kokku maksimaalselt 20 minutit. Liida juurde aeg köögiviljade hakkimiseks ja ümmarguselt võib öelda, et supp jõuab lauale enam-vähem 40 minutiga.

Kala peaks olema meie menüüs igal nädalal kuna annab olulisi omega-3 rasvu ja vitamiine. Paraku aga meie peres kipub see liiga harva lauale jõudma, sest head ja värsket kala ei ole suurematest poekettidest tihti leida ja laisa inimesena ei viitsi ma iga nädal pikka poetiiru ümber Tallinna ette võtta. Suuremate poekettide letis lamavad kalapoisid tihtipeale mitmeid päevi, mistõttu on neil iseloomulikult halb lõhn ja mulle isiklikult on see piisavalt eemaletõukav, et ajab isu ära. Aegajalt leiab letilt ka ülepäevitunud üliroosasid isendeid, mille keemilist koostist ma parema meelega ei teaks. Kui aga parasjagu viitsimist on, võtame vahel veidi suurema tiiru poodides ette ja otsime ühe hea tüki mõnusat kala.

Retsept ei pärine minu isiklikust varamust, vaid hoopis mu riiuli ühest parimast kokaraamatust “GI linnas – 100 lihtsat ja kasuliku GI-retsepti aktiivse elustiili korral”. Julgen väita, et see kokaraamat ja tema analoogne teine osa “GI kogu perele” on mänginud olulist rolli minu kokakunsti kujundamisel. Raamatu autoriteks on rootslased Ola Lauritzson ja Ulrika Davidsson, kes on kokku pannud hea valiku lihtsaid ja mõnusaid madala GIga retsepte ning neile lisaks on raamatu alguses veel juttu GI toitumisest üldisemalt. Ma ei tea kedagi, kes loeks kokaraamatuid kaanest kaaneni läbi, aga just sellise natuke ogara agarusega võtsin ma need raamatud esimest korda kätte (umbes aastal 2010…) ja enne käest ära ei pannud kui kõik lehed loetud said.

Mul on hea meel seda retsepti lõpuks ometi teiega jagada.  Lisaks sellele, et see mulle omale maitseb, on see pälvinud ka mu meespere lemmiku tiitli ja aegajalt jõuab koju poekott vajalike koostisosade ja palvega, et “teeks nüüd seda lõhesuppi”. Kõikidele emmedele teeb ilmselt head meelt see, et kui veidi vürtse siin retseptis maha keerata, sobib supp suurepäraselt ka väikelapse toiduks. Koguseliselt ütleb retsept, et seda jagub neljale. Omast kogemusest täiendan, et normaalsuuruses kausi puhul saab siit vähemalt kaheksa portsu, aga suurema supitaldriku puhul neli portsu. Keetmiseks otsi aga kapist kõige suurem pott, sest seda suppi tuleb mõnusalt palju!

Lõhesupp

Retsept (4 suurt portsjonit):
100g šampinjone
1 punane paprika
1 kollane paprika
1 sibul (või 6 šalottsibulat)
1 porru
1 brokoli*
1 l kalapuljongit**
2 dl koort***
500g lõhefileed
oliivõli
1 tl karrit
1 tl kuivatatud oreganot
soola, pipart

Valmistamine:
Viiluta šampinjonid ja kooritud sibul, haki paprika ja porru peeneks ning tükelda brokkoli. Vala veidi oliivõli suurde potti, pane sinna šampinjonid, paprika, sibul, porru ja maitseained ning kuumuta mõni minut. Vala peale puljong ja koor ning keeda umbes 10 minutit.
Lõika lõhe väiksemateks tükkideks ja pane koos brokkoliga supi sisse. Keeda umbes 5 minutit****. Seejärel maitsesta soola, pipra ja soovi korral rohkema karriga.

*Algses retseptis on määratletud koguseks 2 dl, aga kuna ma ei viitsi enamasti mõõtenõuga jännata :), siis protsessi lihtsustades lisan ise sinna alati kõik ühe keskmise brokoli õisikud.

**Sobib ka köögiviljapuljong.

***Sobib nii vahukoor kui ka kohvikoor (viimases on vähem rasva). Mina kasutan laktoosivaba koort.

****Pööra tähelepanu, et Sa kala üle ei keeda. Lõhe tükid küpsevad kiiresti ning ülekeetmisel jääb lõhe väga kuiv.

Foto: Viljar Särekanno