Beebi

Kõrvitsapüree beebile

Veidi täiendust beebitoitude sekka ühe naturaalse kõrvitsapüree näol.

Kui beebipüreede tegemine tundub osadele meist imelihtne, siis teised on teadagi tänulikud juhiste ja nõuannete eest, kuidas mugavalt ja lihtsalt oma pisikestele kodust toitu valmistada. Nagu ka teised beebipüreed, ei ole kõrvitsapüree tegemine midagi keerulist ega üleliia aega nõudvat. Puhas kõrvitsapüree koosneb vaid kõrvitsast – ei mingeid maitseaineid, lisatud rasvu ega piimatooteid. Seda just seetõttu, et rasvu ei tohi külmutada ning püreed segamini lihaga niisamuti. Puhta kõrvitsapüree saab portsionite kaupa sügavkülmutada ning siis juba sobival hetkel sulatada ja segada kokku beebile mõnusa toidu, kombineerides erinevaid köögi- või juurvilju, rasvu, liha ning soovikorral muid lisandeid. Meie poisi lemmik on näiteks kombinatsioon kõrvitsa ja porgandipüreest, millele on lisatud üks portsion veiselihapüreed ja teelusika täis oliivõli või võid.

Sügavkülmutamine on minu arvates geniaalne viis oma elu lihtsustamiseks. Loomulikult oleks suurepärane, kui igapäev keeta ja püreestada väikestele värske toit, aga olgem ausad – kes meist jaksab igapäev ja alati nii tubli olla? Liiatigi veel, teine kord on kas lihtsalt kiire, paha olla või muud põhjused, miks köögis toimetamine ei tundu just parima ajaviitena. Tunnistan ausalt, et on päevi kui ma ei viitsi endalegi midagi süüa teha ja ajan läbi lihtsamate vahenditega, mis kapis leiduvad. Sellistel puhkudel on sügavkülmas olevad püreekuubikud imelised perenaise abilised. Kuubikud õigel ajal sulama, sobivad maitsed kokku ja soojaks ning beebile ongi toit valmis! Lisaks sellele, et külmutamine on laiskade inimeste kaval lahendus :), on jääkuubiku nõus külmutatud püreede portsione ka ülilihtne arvestada ja alati tead, mitu tükki parasjagu vaja on, et beebil kõht täis saaks. Uku-Robini praegune ühe söögikorra kogus on kolm köögiviljapüree kuubikut + üks lihakuubik (poiss on 10.kuune ja grammides on see vahemikus 80-100g).

Kõrvitsapüreed võib teha nii tavalisest kõrvitsast kui ka muskaatkõrvitsast. Loomulikult ideaalne lahendus on oma koduaia kõrvits, aga ka poekõrvitsad on täiesti sobilikud. Kõrvits on beebile sobilik juba esimese lisatoiduna, kuna on väga mahe ning allergilise reaktsiooni tekkimine on väga vähetõenäoline. Lisaks on sel ka kergelt magus maitse (muskaatkõrvitsal veel magusam), seega beebidele on see meeltmööda ja üldiselt leiab see toit nendepoolse heakskiidu.

Retsept:
550g kõrvitsat
vett keetmiseks

Valmistamine:
Koori, puhasta ja tükelda kõrvits potti. Kalla peale vesi nii, et tükid oleksid kõik ühtlaselt vee all ning aseta tulele. Lase keema tõusta ning siis keskmisel või madalal kuumusel podiseda ca 15 minutit kuniks tükid on pehmed. Kui tükid on valmis, siis kalla kõrvitsatelt vesi ära. Püreesta tükid potis saumiksriga ning tõsta püree jahtuma.* Kergelt jahtunud püree tõsta portsioniteks jääkuubiku nõusse ning aseta kaetuna sügavkülma tahenema.
Kui tükid on külmunud, murra need vormidest lahti ja kalla suletavasse kilekotti – selliselt hoiad oma sügavkülmikus ruumi kokku ning jääkuubiku nõusse saad valmistada uue põneva köögiviljapüree. 🙂

*Kuna kõrvits on loomupoolest mahlane ja värskelt keedetuna sisaldab üpris palju vett, siis üldiselt ei ole püreestamiseks lisavedeliku tarvis. Kui beebi on aga väga pisike ja saab alles esimesi lisatoidu ampse (või kannatab näiteks kõhukinnisuse all), siis lisa püreestamiseks tunde järgi veidi keedetud vett.